Ana Oturumlar
Faruk Malhan

Mimar, Tasarım Vakfı Başkanı, Koleksiyon

1947 İzmir doğumlu Faruk Malhan üniversite eğitimini Ankara'da, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde tamamlamıştır. Yüksek lisans derecesini Hacettepe Üniversitesi Demografi Bölümü'nden almıştır. Temel tasanm derslerini Bauhaus Okulunun özgün temsilcisi Profesör Fritz Janneba’dan aldı. Yanısıra aldıgı sosyoloji, ekonomi, ekonomi tarihi, toplum, politika dersleri Malhan’da, disiplinlerarası bilincin oluşmasına yardımcı oldu. Eğitim ve uygulama alanlarında kazandığı deneyimleriyle, Türkiye'de tasarımın; kültürel, toplumsal, estetik, kullanım yönlerini bir araya getirerek tasanm alanında iş üreten, düşünce üreten ilk kişilerden biridir. 1971 yılında "Koleksiyon Mobilya' firmasını "tasarım için bir endüstri" düşü ile Ankara'da kurdu, tasarımlarını firmasında gerçekleştirmeye başladı. Türkiye'de tasarım kavramının yaşama aktarılmaya başladığı 70’li ve 80’li yılların lider kimliklerinden biri olan Faruk Malhan, Haziran 2013 itibariyle "Tasarım Vakfı İstanbul'un kuruluşuna öncülük yapmış, tasarımın uluslararası boyutlarıyla ekonomilere, topluma, üretim kültürüne kazandırılması misyonunu tutkuyla ülkü edinmiştir. Faruk Malhan aynı zamanda Siena 2019 Avrupa Kültür Başkenti projesi Danışma Kurulu üyesidir.

11:05 - 11:35

Tasarımın Bağlamsal İçeriği: Mekan, Zaman ve Katılım

Mekân, zaman ve katılım tasarımın bağlamsal içeriği olabilirse, tasarımda içselliği, öznelliği, deneyimi, kurgusallığı, sürdürülebilirliği sağlarız.
Harald Oettl

EMEA Gelişen Pazarlar Kıdemli Satış Yöneticisi, Autodesk

Avusturya'da mimarlık ve mühendislik eğitimini tamamlayan Oettl, Almanca konuşulan bölgelerde ürünleri kullanılan bir CAD firmasında Pazarlama Müdürlüğü görevinden sonraki 14 yıl içinde Autodesk’te yer almıştır. Orta ve Doğu Avrupa pazarlarında, Ortadoğu ve Afrika gelişmekte olan pazarlarda, yapı sektörü başta olmak üzere çeşitli alanlarda satış ve pazarlama müdürlüğü deneyimi bulunmaktadır. Günümüzde EMEA Gelişen Pazarlar Kıdemli Satış Yöneticisi olarak Autodesk’i temsil etmektedir.

09:35 - 09:50

Karşılama Konuşması
Lynn Allen

Teknoloji Gurusu (Technical Evangelist), Autodesk

Lynn Allen, her yıl dünya çapında 30.000’in üzerinde kullanıcıya konuşmaktadır. Son 18 yılda Cadalyst dergisinde aylık olarak “Circles and Lines” köşesinde yazmaktadır ve popüler Cadalyst videoları “Tips and Tricks with Lynn Allen”ın arkasındaki sestir. 20 yıl önce Autodesk yazılımı kullanmaya başlayan Lyn, kurumsal ve yükseköğretim seviyelerinde 13 yıl eğitim verdikten sonra Autodesk’e katılmıştır. Farklı ve eğlenceli bir tarza sahip olan Lynn, Autodesk University etkinliklerinde her zaman en yüksek oylanan konuşmacılardan biri olmuştur. Sonuncusunun adı AutoCAD Professional Tips and Techniques olmak üzere toplamda 3 AutoCAD kitabı yayınlanmıştır.

10:30 - 11:00

Tasarımın Geleceği

Autodesk’in dünyaca ünlü marka yüzü Lynn Allen, bu konuşmasında tasarım dünyasında yükselmekte olan trendlerden bahsedecek. Gerçek zamanlı işbirliği, tasarım hatalarının en aza indirilmesi ve geliştirilmiş sürdürülebilirlik gittikçe daha önemli hale gelmekte ve Autodesk, bu alanlarda büyük yol kat etmekte. Aynı zamanda, Bulut teknolojileri hakkında yanlış bilinenler ve tasarım deneyimini iyileştirmek için en yeni Autodesk bulut teknolojilerinden bahsedilecek. Gerçeklik yakalama (Reality capture), 3B yazıcı ve simülasyon da konuşma konularına eklenince, etkinliğimizden sonra ofise harika fikirlerle geri dönüyor ve daha fazla iş kazanıyor olacaksınız.
Pete Baxter

Başkan Vekili (Vice President), Autodesk

Mimarlık eğitimini Şehir Tasarımı ve Planlama yüksek lisansıyla tamamlayan Pete, 1993-1996 yılları arasında yeni kurulan bir şirkete katılarak 3B yapı modelleme yazılımı geliştirmiştir. Teknolojinin başarıyla satışından sonra ABD’deki bir firmada çeşitli satış yönetimi rollerinde bulunmuştur. Autodesk tarafından satın alınmadan önce Revit’in bağımsız çıkışında da ayrıca rol almış ve 2004’te Autodesk’e katılmıştır. Son beş yıldır Birleşik Krallık Yılın Genç Mimarı yarışmasında jürilik yapmakta ve Birleşik Krallık yayını olan Building Magazine’de aylık olarak köşe yazmaktadır. Günümüzde Mühendislik, Doğal Kaynaklar ve Altyapı satışlarının dünya çapında Başkan Yardımcılığı görevini yürütmektedir.

09:55 - 10:25

İçinde Bulunduğumuz Değişim Dönemi ve Fırsatları

Teknolojilerin kesişimi, müşteri taleplerinin değişimi ve küresel ekonominin değişimi; tasarlama, inşa etme ve yaratma şekillerimize etki eden faktörlerden yalnızca bir kaçını oluşturuyor. Ama çoğu zaman bu karmaşa; yeni fikirler yaratanlar için fırsatlar doğurabilir. Sunumda; yapı, inşaat, üretim ve medya-eğlence endüstrilerinin dönüşümüne sebep olan etkenleri dinleyebilir ve bu yeniçağda hayatta kalmak ve gelişmek için kilit noktaları öğrenebilirsiniz.
Serdar Kuzuloğlu

1995 yılında Posta gazetesinin kurucu ekibinde, yazı işleri servisinde gazeteciliğe başladı. 1997 yılında Radikal gazetesinin kurucu ekibinde Teknoloji Editörü olarak yer aldı. O dönem Türk gazeteleri arasında sadece internet dünyasını konu alan ilk sayfayı hazırladı. 'Sanal Alem' adlı bu sayfa 1998 yılında gazeteyle birlikte dağıtılan bağımsız bir ek haline geldi. PC Magazine, PC Life, .net, Computer World ve PC World dergilerinde köşe yazıları yazdı. Bu dönemde çeşitli radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. Fanatik, Finansal Forum ve Radikal gazetelerinin web sitelerini kurup, yönetmiştir. 2007'de Doğan TV Holding'de Yenil Nesil Hizmetler Direktörü olarak Kanal D, Star ve D-Smart başta olmak üzere kuruma bağlı tüm televizyon ve Radyo D, Radyo Moda gibi alanında lider radyoların içeriğini dijitalleştirme, interaktif hizmetlerle zenginleştirme görevini üstlendi. Birçok saygın konferans ve kurum içi etkinlikte dijital kültür, teknolojinin yaşama etkileri, trendler ve yeni nesil yaşam konularında konuşmacı olarak görev almaktadır. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Sertifika Programı’nın kurucularından olan Kuzuloğlu, ayrıca birçok üniversitede davetli olarak uzmanlık alanları konusunda ders vermektedir.

09:00 - 09:35

Dünyayı Yeniden Kurmak

Herkesin aynı zamanda hem tüketici hem de üretici olabildiği bir dünyada 'tüRetme' kültürü nelere gebe? Elektronik nimetlerin, fiziksel dünyayla yeniden buluşmasının, internetin birbirine bağladığı fikir ve kaynakların sürprizlerle dolu dünyasına bakış.

11:35 - 11:45

Kapanış Konuşması